Skip to main content

Apprentice News

2009 Regional Apprentice Competitions

Great Lakes Area contestants include, front row, l. to r.: Matt Smith, Local 363; Brady Blotske, Local 647; Noel Springhart, Local 1; and Wayne Hayes, Local 60. Back row, l. to r.: Ryan Woods, Local 27 (runner-up); Jeffrey Rose, Local 107; Timothy Esparza, Local 374; Josue Fuentes, Local 169; and Matthew Vodraska, Local 744 (winner).

Northeast & Great Lakes

Toth and Buskey win Northeast; Vodraska and Woods win Great Lakes

THE NORTHEAST AND Great Lakes areas held their 23rd annual joint graduate apprentice competitions May 4-8 at Local 5 Zone 197 (Albany, N.Y.). The top two finishers in each contest will represent their areas in the national contest in Kansas City, Kan., Sept. 27-Oct. 1.


Local 60 apprentices graduate

THE OFFICERS AND members of Local 60 (Peoria, Ill.) offer their congratulations to the March 2009 graduate apprentices. L. to r., front row: Kristopher Hahn, Lonnie Imel, Douglass Pratt, Nathan Pribble, and Kelly List. Back row: Jason Pribble, William Embree, William Herman, Sidney Dove, Wayne Hayes, and Jon Tortat.

Locals  L-60

L-667 graduates its first Helmets to Hardhats apprentices

L-667 graduate apprentices from the Helmets to Hardhats program include, l. to r.: front row, Aaron Bradley, Anthony Reynolds, Dewey Greear, and Tom Abbott; back row, L-667 BM-ST George Pinkerman, Alan Staats, Chad Pinkerman, Joshua Whitecotton, Jake Samples, and L-667 Apprentice Coordinator Craig Phillips.

Eight military veterans become journeyman Boilermakers

LOCAL LODGE 667 (Charleston, W.Va.) graduated its first apprenticeship class with eight members indentured from Helmets to Hardhats, a national program that connects former military personnel with career opportunities in the building and construction trades.

Locals  L-667

Canadian study guide teaches learning skills

Boilermaker training coordinators and instructors from across Canada meet March 18-19 in Winnipeg, Manitoba, to review a new study guide for learning skills.

TRAINING COURSES CAN be more productive — and easier to complete — if you begin with the right set of learning skills. That is the premise of a new study guide developed by the Canadian Boilermaker National Training Program in conjunction with the Construction Sector Council (a Canadian labor and business partnership).


L-73’s Matteau wins Canadian apprentice contest

Local 73’s Jason Matteau accepts the first-place trophy from Industry Award of Excellence winner Fabian Tompkins, l., with Canadian National Apprentice Coordinator Grant Jacobs at right.

Title is first for Halifax, Nova Scotia, lodge

FOR THE FIRST time in the 16-year history of the Canadian Apprenticeship Competition, a candidate from Local 73 (Halifax, Nova Scotia) has won first place. Jason Matteau, 33, took the top spot in a field of seven graduate apprentices from across Canada. The announcement came during the June 18 awards banquet held in Oakville, Ontario, near Local 128 (Toronto). “Local 73 — we got it!” exclaimed a jubilant Matteau, as he accepted the trophy.

Locals  L-73, L-128, L-146, L-203, L-271, L-359, L-555

L-146 honors top apprentices, graduates

Edmonton Local 146 honors graduate and top apprentices at its annual banquet Jan. 9, l. to r.: front row, 2nd-year top apprentice Ricky Sens, first-year top apprentice Dan Maes, entry-level top apprentice Ryan Lacoursiere, and graduate apprentice Andrei Vilinski; back row, second-year top welder apprentice Graham Weatherbee and graduate apprentices Dylan Metheral and Dwayne Crowe.

Annual banquet provides opportunity to praise training efforts

AT THE LOCAL 146 (Edmonton, Alberta) 35th annual banquet, members of all ranks — from entry-level apprentices to retirees with over 55 years of service — celebrated their love for the union by honoring members earning service pins (see page 21), graduating apprentices, and top-level apprentices.

Locals  L-146

Western States holds 21st apprentice competition

Western States Area apprentice contestants include, l. to r.: Jeremy Rosas, Local 242; Brian VanDam, Local 182; David Uhl, Local 101; Susanne Donahue, Local 11; Jacob Garver, Local 500; Lionel Benally, Local 4; Patrick Collins, Local 92; Johnny Brown Jr., Local 549; and Carrie Sanders, Local 627.

Rosas takes top spot, VanDam places second

JEREMY ROSAS OF Local 242 (Spokane, Wash.) won the James F. Precht Award as the top apprentice in the 21st annual Western States Area Outstanding Graduate Apprentice Competition held May 12-14 at Local 242. Brian VanDam of Local 182 (Salt Lake City, Utah) placed second.


Dietsch, Carpenter win top spots in SE contest

Southeast area apprentice contestants include, first row, l. to r.: Brian Coln, Local 263; Christopher Carpenter, Local 667 (runner-up); Herschel Brown, Local 26; Brent Sexton, Local 105; and Asbury Waltz IV, Local 687. Back row, l. to r.: David Tidwell, Local 108; William Dietsch, Local 40 (winner); Jason Abeln, Local 83; Zachary Sisk, Local 455; and Richard Walker, Local 453.

Local 40 places first for third consecutive year

FOR THE THIRD year in a row, a Local 40 (Elizabethtown, Ky.) member has won the Paul D. Wedge Memorial Award for the Outstanding Graduate Apprentice of the Southeast Area. William Dietsch took the top honor at the competition, which was held July 28-31 at Local 433 in Tampa, Fla. Christopher Carpenter of Local 667 (Charleston, W.Va.) was the runner-up.


Northeast, Great Lakes hold area competitions

The Northeast Area honors its 2008 contestants. L. to r. are Stephen Murphy, NEABAP co-coordinator;  John Cammuso, Babcock Power Inc.; Gary Gresko, L-13 apprenticeship coordinator; Jim Banford Jr., L-13 BM-ST; Paul Spear, L-29 contestant; Timothy Spencer, L-7 contestant; John Cawley, L-13 contestant (NEABAP runner-up); Sean Murphy, NE Area IVP; Chris Torrell, L-28 contestant; Jason Dupuis, NEABAP Co-Coordinator; Donald Goodwin, L-154 contestant (NEABAP winner); and John Hughes, L-154 apprenticeship coordina

Goodwin and Cawley win Northeast; Zeman and Avery win Great Lakes

THE NORTHEAST AND Great Lakes Areas held their annual graduate apprentice competitions jointly May 12-15 at Local 13 (Philadelphia) facilities in Newportsville, Pa. Locals 13 and 28 (Newark, N.J.) hosted the event.

Donald Goodwin of Local 154 (Pittsburgh) and John Cawley of Local 13 placed first and second, respectively, in the Northeast Area Boilermaker Apprentice Program (NEABAP) competition.

Locals  L-7, L-14, L-28, L-29, L-85, L-154, L-169, L-374, L-647

L-199 dedicates new rigging facility

SAJAC Director Mike Peterson kneels in front of the rigging structure named in his honor by members of Local 199 (Jacksonville, Fla.).

Structure named in honor of SAJAC’s Mike Peterson

MEMBERS OF LOCAL 199 (Jacksonville, Fla.) dedicated their new rigging training structure to Michael Peterson Aug. 29. Peterson, a graduate apprentice and member of Local 199, serves as an Assistant to the International President and Director of SAJAC — the Boilermakers’ Southeast Area Joint Apprenticeship Committee.

Locals  L-26, L-199, L-433, L-687

Pages

Latest News

  • IR Erica Stewart, a member of L-693, has been appointed as National Coordinator of Women in the Trades Initiatives for the M.O.R.E. Work Investment Fund.

    Williams, Stewart appointed to new M.O.R.E. Work Investment Fund roles

    Read More

  • Retired IVP-Eastern Canada Ed Power passes away

    Retired IVP-Eastern Canada Ed Power passes away

    Read More

  • Boilermakers and Utility Workers Sign Historic Union Affiliation Agreement

    Boilermakers and Utility Workers Sign Historic Union Affiliation Agreement

    Read More

  • Retired IVP-Western Canada Richard “Rick” Albright

    Tribute to a dedicated leader: Remembering Past IVP-Western Canada Richard “Rick” Albright

    Read More

  • High School Welding Rodeo Held at Lodge 146

    High School Welding Rodeo Held at Lodge 146

    Read More