L-26

Charles W. Jones Award presented to Local 26

(L. to r.) MOST Administrator Mark Garrett, IVP Southeast Warren Fairley, L-26 BM-ST Johnathon Bates and IP Newton B. Jones.

LOCAL LODGE 26 (Savannah, Georgia) was presented with the Charles W. Jones Award, during the 2018 MOST National Tripartite Alliance Conference in Myrtle Beach, South Carolina, this past August.

Read More

Nearly 200 complete Code training at Plant Vogtle

MOST instructor Steve Speed discusses the value of a positive reputation.

L-26 sponsors instruction at Georgia Power nuclear plant

Read More

MOST holds OSHA 'train the trainer' classes

MOST holds OSHA 'train the trainer' classes

24 members and company trainers update or earn credentials

Read More

New BM-STs attend training in Kansas City

New BM-STs exchange ideas during a training session. From left: Clinton Penny, L-11; Kirk Cooper, L-60 and Wade Mason, L-110.

Four-day event draws 17 from every U.S. section

Read More

Members receive Code training on Lackawanna job

Members receive Code training on Lackawanna job

MOST trainers conduct three classes in two days

Read More

Area competitions test graduate apprentices

Great Lakes Area Competition

Events determine finalists for national title

Read More

$14 billion Plant Vogtle gets green light for reactors

Upper section of Vogtle Unit 3 containment vessel lower head, fastened to assembly and welding stand. Courtesy Southern Company, all rights reserved.

NRC approves first licenses since 1978

Read More

2009 Regional Apprentice Competitions

Great Lakes Area contestants include, front row, l. to r.: Matt Smith, Local 363; Brady Blotske, Local 647; Noel Springhart, Local 1; and Wayne Hayes, Local 60. Back row, l. to r.: Ryan Woods, Local 27 (runner-up); Jeffrey Rose, Local 107; Timothy Esparza, Local 374; Josue Fuentes, Local 169; and Matthew Vodraska, Local 744 (winner).

Northeast & Great Lakes

Toth and Buskey win Northeast; Vodraska and Woods win Great Lakes

Read More

Dietsch, Carpenter win top spots in SE contest

Southeast area apprentice contestants include, first row, l. to r.: Brian Coln, Local 263; Christopher Carpenter, Local 667 (runner-up); Herschel Brown, Local 26; Brent Sexton, Local 105; and Asbury Waltz IV, Local 687. Back row, l. to r.: David Tidwell, Local 108; William Dietsch, Local 40 (winner); Jason Abeln, Local 83; Zachary Sisk, Local 455; and Richard Walker, Local 453.

Local 40 places first for third consecutive year

FOR THE THIRD year in a row, a Local 40 (Elizabethtown, Ky.) member has won the Paul D. Wedge Memorial Award for the Outstanding Graduate Apprentice of the Southeast Area. William Dietsch took the top honor at the competition, which was held July 28-31 at Local 433 in Tampa, Fla. Christopher Carpenter of Local 667 (Charleston, W.Va.) was the runner-up.

Read More

L-199 dedicates new rigging facility

SAJAC Director Mike Peterson kneels in front of the rigging structure named in his honor by members of Local 199 (Jacksonville, Fla.).

Structure named in honor of SAJAC’s Mike Peterson

Read More
Subscribe to L-26